İki hafta önceki yazımız da çok önemli bir hususa değinmiştim.

Davutoğlu’nun kafasında öncelikle amerikan ikili sisteminin var olduğunu, önde AKParti olsun ve içinde klasik sağı ifade eden her şeyin olmasını istediğini ve SP ye de bir kontenjan verelim o da bizim içimizde olsun görüşünde olduğunu görüşmelerin de bu çerçevede cereyan edeceğini yazmıştım..

Buna rağmen aklında bu kontenjanları tutan biri ile ittifak konuşmak Milli Görüş davasına ihanet olacağını, çünkü; adam SP’yi dolayısıyla Milli Görüşü kategorize ederek sınır tayin etmek istediğini de yazmıştım.

Davutoğlu’nun İttifak görüşmelerinin sayı üzerin de değilde, İttifak yapıldığın da SP’nin AKP’den ayrılmaması yani iltihak üzerine yürütüldüğünü yeni fark etti SP müzakerecileri.

SP heyeti, AKP’ye grup kurulacak kadar vekil sayıyı verirseniz biz de sizinle koalisyon kurarız teklifi yapıyorlar. Davutoğlu ise “ayrılmayın SP olarak AKP’ye iltihak edin” deyince fark ediyorlar oyunu.

SP heyeti bunu kabul etmiyor. Davutoğlu ise “alt komisyonlar görüşsün” diyerek işi zamana yaymak istiyor. SP heyeti ise “zamana yayacak ve alt komisyona havale edecek bir durum yok” diyor. Ve müzakereler olumsuzluk üzerine nihayete eriyor.

Yaşını başını almış koca koca adamların ahir ömürlerinde bunca günahın altına imza atmalarını ve siyaset konusunda ki öngörüsüzlüklerini ve strateji becerilerini yitirmiş olmalarını hayretle izliyoruz.
Kendilerini iki hafta önce uyarmıştık, hala ‘kim ne derse desin biz doğrusunu bilir ve doğrusunu yaparız’ anlayışında olan köhneleşmiş bu zihniyetin artık Milli Görüş’ün yeniden şahlanışında engel-köstek olduklarını herkes farkına varmalıdır.

Yaşını başını almış koca koca adamlar, Ya akıllarını yitirmişler. Ya da ihtirasları akıllarının önüne geçmiş.

Ama bu olumsuzluklara rağmen herşey aslına yine rücu edecek ve samimi Milli Görüşçüler SP içerisindeki bu statikocu yönetimi tasfiye ederek yeniden “Partimize kavuştuk, Elhamdulillah” diyeceklerdir.

Sadi Özgül
10 Eylül 2015 – İstanbul

Reklamlar