Kocaeli’nin tanınmış simalarından ve Selam TV sahibi Milli Görüşçü Abdullah Kaya beyin sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda 2011 yılında Nurettin Yıldız hocaya yaptığı ziyarette geçen görüşmeyi yazmış. O paylaşımında detaylandırdığı görüşmede konuşulan bazı şeylerin günümüzde bazı kişilerin çok daha iyi anlaşılması için geçmşte söylediklerini iyi okumak onları iyi tanımamıza elbette katkı sağlayacaktır..

Abdullah Kaya bey’in Nurettin Yıldız hocaya hitaben yazdığı yazı

“Nurettin Yıldız Hocamızın bir konuşmasını dinledim.

Abant Uleması diye tanımladığı birilerine Fetullah Gülen’e alim dedikleri, onca yanlışına ses çıkarmadıkları ve ümmetin bu terörist başının ifsadına uğramasına sebep oldukları için kızıyor ve gidin tevbe edin diyor.

Dinleyince aklıma ne geldi…

Zamanın ki tahminimce 2010 sonu yada 2011 başı idi Öğder Kocaeli Şube Başkanı Cemil Koral Hocamız, şimdi Öğder Kocaeli Şube Başkanı Serkan Kocakır Hocamız, kardeşim Üzeyir Kaya ve bendeniz Nurettin Hoca’ya ziyaret yapmıştık.

O vakit konu öyle böyle Fetullah Gülen’e gelmişti de, ben ve arkadaşlarımız Fetullah konusunda tenkitte bulunup Erbakan Hoca’ya olan kininden örnekler getirince (Fetullah’ın “Erbakan’a kalbim ısınmıyor” sözü ve bu söze Hocamızın “Biz beş vakit görüşüyoruz” sözü) o vakit demiştiniz ki sayın Nurettin Hocam;

“Fetullah Hoca medrese eğitimlidir, alimdir. Siyaseti eksiktir. Erbakan Hoca ise medrese eğitimi yoktur. Erbakan Hocanın ilmi yoktur ama siyaseti vardır.” (Siyasetten kastı söz söylemedeki başarı)

O vakit size büyüklerimizin bize anlattığı Hocamızın medrese dönemlerini söylemiş hocam ne söylüyorsunuz diye itiraz etmiştik.
Buna rağmen bu sözünüzü o vakit Hamdi Arslan Hoca’ya arzetmiş Hocamız Fatih Camii’nde içerde bulunan Emin Saraç Hocayı işaret ederek “….Erbakan Hocanın medrese ilmini Emin Hoca’dan dinleyebilirsiniz. Hasbi Efendi’den beraber Arapça dersi almıştır. Erbakan Hoca iyi derecede Arapça bilirdi” demiştir.

Halil İbrahim Kutlay Hoca da “Hocamızın ilmi derinliğini anlatmış bir çok tercümanlığı sırasında Hocamız çevirilere, o kelime değil bu kelime olacak diye müdahale ederdi. Arapça kelime bilgisi çok iyi idi. Birgün Mekke’de Hocam “Ümmetin ittifaka ihtiyacı var, demiştim. Hayır, ittifak ayrı düşünceler arasında olur. Ümmetimizin ittihada, tevhide ihtiyacı var demişti” diye anlatmıştı.

Yani Nurettin Yıldız hocam bir tek siz Hocamıza ilmi yok, medrese tedrisatı yok vs demiş bir de Fetullah Gülen’in medrese eğitimli vede alim olduğunu söylemiş idiniz.

Nurettin Hocam..
Elbette bir çok konuda doğru ve yerinde sohbetler yapıyorsunuz.
Lâkin o gün Cübbeli Hocayı tenkit ederken Fetullah Gülen’i övmüştünüz.

Şimdi terörist başı diyorsunuz.

Bence tövbe etmesi gereken Abant Uleması ki bana göre ulema denemez ancak akademisyen vs denir, gibi sizde tövbe edin.

Fetullahçı terör konusunda bende yanılmıştım deyin.

Boşverin başkasının hatasını göstermeyi siz kendi hatanızı görün.

Saygılarımla Hocam…

Abdullah Kaya

9 Ağustos 2016 “

***

O görüşme de bulunan Abdullah Kaya’nın kardeşi Üzeyir Kaya ise; Nurettin Yıldız hocanın haleti ruhiyesini şöyle yazmış

“O görüşmede bende var idim.

Görüşmedeki konuşmalar aynen böyle ama bir de Nurettin YILDIZ’ın beden dilinden bahsetmek gerekir ki;

Fetullah’ın alim olduğunu ifade ederken öyle mimikler, kaş göz hareketleri ile ifade etti ki, Erbakan hoca ile ilgili de alim değildir şeklindeki sözlerinin tezvirat olduğuna ve Fetönün Dinlerarası diyalog ve İsrail taraftarı olduğuna dair bilgi sahibi olmasam Nurettin Yıldız’ın büyüsüne kapılıp bende alim zannedip peşinden gidebilirdim Allah korusun” [Üzeyir Kaya: 9 Ağustos 2016]

Kaynak: https://www.facebook.com/abdullahkaya76/posts/955604011215502

Bu bilgiler tarihe not düşmek amacıyla doğrudan kaynağından alıntılar yapılarak yayınlanmıştır

Sadi ÖZGÜL
Milli Görüşçü

Reklamlar