ABD ve  İngiliz istihbarat kuruluşları, ticari uçuşlarda cep telefonu kayıtlarını  izlemeye yarayan bir sistem kurarak, yolcular hakkında bilgi topladı. İstihbarat ajansları, İsrail, Ürdün ve Filistin yöneticilerinin takip ve iletişim trafiğini yakından izlemiş.

Le Monde gazetesi, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)  çalışanı Edward Snowden’ın kaçırdığı ve tüm dünyada dinleme ve izleme  çalışmalarının ortaya koyulduğu yeni belgelere dair bilgiler yayınladı.  Belgelerde, NSA ve İngiliz hükümetine bağlı İletişim ve Dijital İstihbarat  Kurumunun (GCHQ) bazı faaliyetlerini ortaklaşa veya benzer metodlar uygulayarak  gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bu iki kuruluşun ticari uçaklarda devreye  soktukları bir sistemle yolcuların cep telefonlarına eriştikleri belirtilirken,  İsrail, Filistin ve Ürdün yönetimlerini de yakından takip ettikleri göz önüne  seriliyor.

Le Monde gazetesinin 8 Aralık tarihli manşetinde yer alan habere göre,  NSA ve GCHQ istihbarat kuruluşları, ticari uçuşlar için faaliyet gösteren  havayolu şirketlerini hedef alarak, geliştirdikleri sistemle yolcuların cep  telefonlarına erişiyor. Uçaklardaki internet bağlantısı üzerinden  gerçekleştirilen “bağlantı” sayesinde uçak içerisindeki tüm yolcuların cep  telefonu veya tabletlerindeki bilgilere ulaşılıyor. NSA’nın yer üzerindeki özel  istasyonlar sayesinde yolcuların bilgilerini uçuş kartları ile karşılaştırdığı ve  hedefteki kişinin kimliğinin onaylandığı belirtilen belgelerde, GHCQ’nın bu  erişim sayesinde yolcunun telefonunda yapay arıza tertip ettiği ve böylelikle  telefonunu yeniden başlatmaya zorlayarak yolcunun isim ve şifresine de ulaştığı  kaydedildi.

Gazete, NSA’nın 2009 yılında çalışanlarına yönelik yayınladığı bir iç  yazışmada “Gökyüzü NSA’nın olabilir” sloganını kullandığını ve bunun da  faaliyetlerin 2009’dan itibaren yaygın olduğu anlamına geldiğini savunurken,  Fransız ulusal havayolu şirketi Air France’ın söz konusu NSA belgelerinde 2005  yılından itibaren yer aldığı iddia edildi. Le Monde, incelediği belgelere göre  NSA’nın “olası bir terör saldırısını önleme amacıyla Fransız havayolu şirketinin  yolcularını takibe aldığı” gerekçesini gerçekçi bulmadığının altını çizerek,  yolcuların sadece ABD hava sahasında değil tüm uçuşlarda ve ayrım yapılmaksızın  takibe alındığını aktardı.

İsrail, Filistin ve Ürdün’e yakın takip

Le Monde’un incelediği belgelere göre NSA ve GCHQ, Ortadoğu’da “kutsal  bir birlik” oluşturarak İsrail, Filistin ve Ürdün yönetimleri olduğu kadar özel  sektörünü de takibe aldı. İngiliz kuruluşun İsrailli yetkilileri tüm dünyada  takibe aldığı kaydedilirken, savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren özel  şirketleri ve bilimsel araştırmalarda büyük başarı gösteren üniversite araştırma  merkezlerini de yakından izledi. Ülkenin en stratejik yatırımları arasında yer  alan fiber optik ve lazer teknolojileri alanında çalışan şirketlerin de casusluk  faaliyetlerinin hedefinde olduğu belgelenen haberde, İsrail’in ülke içi ve ülke  dışındaki çok sayıda diplomat ve temsilciliğinin de bu faaliyetlere dahil  edildiği belirtildi.

Ürdün resmi istihbarat örgütü EWD’nin NSA ile uyumlu bir şekilde  çalıştığı belirtilen haberde, “İstenen tüm belgelerin EWD tarafından NSA’ya  teslim edildiğine dair” belgelere ulaşıldığı iddiaları da yer alıyor.

Filistinli diplomat ve yöneticilerin başta Fransa, Belçika, Malezya ve  Güney Afrika gibi ülkeler olmak üzere tüm dünyada izlendiği kaydedilen haberde  ayrıca, 2008 yılına ait belgelerde dönemin yöneticileri ve İsrail Parlamentosu  üyesi Arap asıllı milletvekillerinin de hedefte olduğu belirtiliyor.

2013 ve 2014 yıllarında yayınlanan belgelerin devamı olarak görülen  ifşaatların devam edeceği belirtilirken, Le Monde’un ulaştığı NSA ve GHCQ  yetkililerinin, “Tüm faaliyetlerin yasal sınırlar içerisinde olduğu açıklamasını  yaptıkları” aktarıldı.

2014 yılında sığındığı Rusya’dan 2017 ağustos ayına kadar “geçici  ikamet” izni alan eski NSA sistem analisti Snowden, ABD hükümetinin izleme  faaliyetlerini ortaya koyan binlerce gizli belgeye dayandırdığı haberleriyle tüm  dünyanın dikkatini çekmişti.

Reklamlar